Bizi Takip Et


Yatırım

Başarılı Yatırımcıların Sahip Olduğu 12 Benzersiz Özellik

Günümüzde doğru şeye yatırım yapmak çok önemlidir. Gerek zaman içinde yatırımdan kârlı çıkmak gerekse yatırım yapılan şeyin değerin düşmemesi öncelenir. Her yatırım başarılı olmayabilir. Önceden araştırma ve planlamanın çok iyi yapılması gerekir.

Bu yazıda başarılı yatırımcıların sahip olduğu özellikler anlatılacaktır. Bazı becerilere sahip olmak yatırım konusunda kişileri başarılı kılar. Peki bu özellikler nelerdir?

1. Kişilerarası İletişim Becerisi

Gerek empati yetenekleri gerekse farklı departmanlardan insanlarla iletişim ağları çok iyi olan kişiler finans sektöründe oldukça başarılı olurlar. Sürekli fikir geliştirme halinde olan bu insanlar farklı bakış açıları geliştirip değerlendirirler.

2. Liderlik

İyi bir lider takımının görüşlerini kendi görüşünden daha çok önceler. Liderlik özelliği herkeste bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra uygulaması da çok güç bir özelliktir. Gerek liderin gerekse takımın bu özelliği kaldıracak nitelikte olması gerekir. Liderlik özelliği için kişinin empati yeteneği yüksek, farklı görüşlere açık biri olması gerekir.

3. Gelişime Açık Olmak

Gelişime açık olan yatırımcı, farklı açılardan da değerlendirme özelliğine sahiptir. Yerinde saymaz. Her ay belirli bir ciro hedefleyip şirketini geliştirmeye çalışır. Böylece hem çalışanlarını hem de şirketini motive ve dinç tutar.

4. Okumak

Finans sektöründe kitaplar okumak yatırımcıların mutlaka yapması gereken bir şeydir. Farklı girişimleri, yatırımları öğrenmek nasıl geliştiklerini bilmek kendi projeleri için güzel referanslar kazandıracaktır.

5. Önceliklendirme

Bir projenin son tarihi kimi zaman yeterli değildir. Proje hazırlandıktan sonra mutlaka hedef noktaları düzenlemek gerekir. Örneğin bir proje için 2 gün sonra varılan nokta belirlenmeli, üstüne koyarak gidilmelidir. Böylece son tarihe yetişen ve daha düzenli olan projeler ortaya konulmuş olacaktır.

6. Çözüm Odaklı

Çözüm odaklı bir kişiliğe sahip olmak yatırımcı için oldukça önemlidir. Bir sorun olduğunda çözüm odaklı yaklaşılırsa sorun çok daha kolay çözülür. Sorunu büyütmek motivasyon kaybına yol açacağı için en basit nasıl işin içinden çıkılacağı hızlıca düşünülmelidir.

7. Kendine Güven – Özgüven

Yapılan işten emin olmak çok önemlidir. Bir amaç belirlenip doğru adımlar izlendiğinde, olası sorulara cevaplar önceden hazırlandığında kendine güven de oldukça artacaktır.

8. İş Zekası

İşe dair pratik ve teorik bilgi kişide olmadan o işi yapması beklenemez. Gereken çalışanda gerekse liderde bu beklenti, yapılan işin kaliteli olmasını sağlayacaktır.

9. Dürüstlük

Çalışanların ve liderlerin birbirine karşı dürüst olması, iş ahlakına sahip olması gerek kurum içinde gerekse yatırımlarda daha etkili sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

10. Gerçekçilik

Gerçekçi hedefler belirlemek, son iş teslimlerini planlayarak yapmak ve buna göre çalışmak çok önemlidir. Gerçekçilik hem çalışanlar hem de işi görmek açısından doğru verilere götürecek çalışmaların önünü açacaktır. Önceden yapılan analizler genellikle doğru çıkacaktır.

11. Cesaret

Kendine güvenen kişi cesur olmalıdır. Yapılan yatırımın olası sonuçları konusunda endişelenmemelidir. Sonuçlarını kendi sorumluluğunda görüp kendinden emin bir şekilde beklemelidir.

12. Girişimcilik

Doğru analizlerle ve sonuçları öngörerek yapılan girişimler genellikle başarılı olacaktır. Bir şey hazırlamak, satın almak ya da birine sunmak tamamen işe bağlı olmayabilir. Şans faktörü de vardır. Tüm bunları göz önüne alıp girişim yapmak yatırımcılar tarafından tercih edilir.

Bu özellikle sahip olan yatırımcılar gerek şirketleri için gerekse bireysel özellikleri için çalışırlar. Başarının sırrı bakış açılarını geliştirip ilerlemeyi öncelemek.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu