Bizi Takip Et


Girişimcilik

Başarılı Girişimcilik Örnekleri! Gelmiş Geçmiş 15 Başarılı Girişim

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Girişimcilik örnekleri: Sizce girişimcilik nedir? Ne yaparsanız girişimci olarak anılırsınız? Ülkemizde ve dünyada o kadar çok başarılı girişimcilik örnekleri bulunuyor ki… Her bir girişim, aslında insanlık tarihinde son derece önemli yere sahip. Bu yüzden de şimdi sizlere bu girişimlerin detaylarından bahsedeceğim. 15 başarılı girişimi okurken çok dikkatli olmanızı rica ediyorum. Her birinin hikayesi ilginç. İşte en başarılı girişim örnekleri…

1. Alibaba

Başarılı Girişimcilik Örnekleri
Alibaba sitesini ve AliExpress’i hepimiz biliyoruzdur. İşte bu siteyi ortaya çıkaran girişimci Jack Ma’dır. Dünyadaki en başarılı girişimlerden birisi olan Alibaba, teknolojinin gelişmesi ve e-ticaretin ön plana çıkmasıyla ciddi bir yükseliş yakaladı.

Artık şirket, devasa bir platforma dönüşmüş durumda.

2. Spacex

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Eğer en başarılı girişim örneklerinden bahsediyorsak Elon Musk’ın çalışmalarını mutlaka en başlarda vermem gerekiyor. Aslında yaptığı bütün girişimler birbirinden başarılı fakat şimdi sadece SpaceX’den bahsedeceğim.

Dünyanın ilk elektrikli aracı olan Tesla ile otomotiv sektörüne ciddi bir adım atan Musk, uzay alanındaki şirketi SpaceX ile Mars’a insan götürmeyi planlıyor.

3. eBay

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Yurt dışının en meşhur e-ticaret sitesi… 1998 yılında 31 yaşında milyarder olan Pierre Omidyar tarafından ortaya çıkan bu girişim oldukça ses getirdi. Yükselişle beraber kullanıcılarından küçük ücretler almaya başlayan Omidyar, bünyesinde çalıştırdığı personel sayısını artırdı ve büyümeye devam etti.

Hatta eBay şu anda internet üzerinde en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesi durumundadır.

4. Chobani

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

En başarılı girişimcilik örneklerini gerçekleştiren önemli isimlerden birisi de Hamdi Ulukaya’dır. Ulukaya, 2005’te New York’ta kapatılan bir tesisi satın almasından kısa bir süre sonra Chobani’yi kurdu.

Aslında Ulukaya, yoğurt ve peynir üreten mütevazi bir aileye sahiptir. Daha sonra dil öğrenmek için Amerika’ya gitti ve orada da bu önemli girişimin temellerini attı.

5. Amazon

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Bir başka e-ticaret devi olan Amazon da en başarılı girişimcilik örneklerinden birisidir. Jeff Bezos tarafından gerçekleştirilen bu girişim sayesinde milyonlarca kişi uygun fiyatlı alışveriş yapabiliyor. Her zaman elektronik cihazlara ilgisi olan Bezos, Amazon’dan önce birkaç başarısız girişimde bulunmuştu.

Aslında Amazon.com ilk önce kitap satmak için kurduğu bir siteydi. Ama ilerleyen zamanlarda teknolojiyi kullanarak bu alanı genişletti.

6. Sierra Nevada Corporation

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

1980’li yıllarda Amerika’ya giden Eren Özmen tarafından kurulan Sierra Nevada Corporation, oldukça önemli bir girişimdir. Son derece gelişmiş bir teknoloji şirketi olan Sierra Nevada Corporation, dünya genelinde çok fazla çalışmaya imza atmıştır.

Merkezi Nevada’da bulunan şirket uzay sistemleri, ticari yörünge taşımacılığı, mikro uydular ve nanoteknoloji gibi çok önemli konular üzerine çalışmalar yapıyor.

7. Yemek Sepeti

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Özellikle pandemi döneminde yüzde 200 büyüme yakalayan Yemek Sepeti de son derece önemli bir girişimdir. Nevzat Aydın, Yemek Sepeti sayesinde Türkiye’nin en büyük online yemek siparişi platformunun kurucusu niteliğini kazandı. 2015 yılında temelleri atılan Yemek Sepeti, 1 milyar TL yatırım almayı başaran ilk firmadır.

Ayrıca Nevzat Aydın, Barack Obama tarafından 2010 yılında düzenlenen Girişimcilik Zirvesi’ne çağrılan dünya çapındaki 150 girişimci arasında yerini almıştır.

8. Armut.com

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

En başarılı girişimcilik örneklerinden bir diğeri de Başak Taşpınar tarafından kurulan Armut.com’dur. Taşpınar, eğitim için Amerika’ya gitmiştir ve büyük şirketlerde çalıştıktan sonra geri dönmüştür. Hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğini düşünerek de armut.com isimli siteyi kurmuştur.

Bu girişimi ise zaman içerisinde büyümüş ve internet ortamında hızla yayılmıştır.

9. Trendyol

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Şimdi bahsedeceğim Trendyol’un da bir Türk girişimcinin fikri olduğunu biliyor muydunuz? Evet, Trendyol’un kurucusu ve CEO’su Demet Mutlu’dur. Kendi işini kurma düşüncesiyle yola çıkan Mutlu, şu anda milyonlarca insana hizmet veren ve son derece önemli bir e-ticaret sitesi olan Trendyol ile büyük bir girişime imza attı.

Aynı zamanda Alibaba’dan yatırım alan Trendyol ile Demet Mutlu en iyi kadın girişimcilerden biri oldu.

10. Udemy

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Oldukça zorlu yollardan geçen Eren Bali, o kadar çok reddedilmesine rağmen en sonunda girişimini tamamlayarak Udemy’i kurmayı başardı. Milyonlarca insanın ulaşabileceği eğitimlerin bulunduğu bir platform kurmak çok da kolay olmadı.

Günümüzde online eğitim devriminin en önemli girişimlerinden biri olan Udemy, sayısız insana ulaştı.

11. Ay Yapım

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Televizyon dünyasında da bilinen çok önemli girişimlerden bahsetmem gerekiyor. Fi, Çarpışma, Kuzey Güney, Aşk-ı Memnu ve Yaprak Dökümü gibi dizilerin yanı sıra Bir Küçük Eylül Meselesi ve Delibal gibi önemli filmlerin de yapımcılığını üstlenen Ay Yapım’ın kurucusu Kerem Çatay’dır.

2005 yılında kurulan Ay Yapım en başarılı girişimcilik örnekleri arasında yer alıyor. Çünkü yapımcılığını üstlendiği dizi ve filmlerin çoğu ciddi izlenme rekorları kıran, başarılı yapımlardır.

12. Biota Laboratuvarları

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

En büyük problemlerden birisi olan kepek ve saç dökülmesine en iyi çözümü üreten Bioblas markasını biliyor olmalısınız. İşte bu şampuanların ve ürünlerin üretildiği Biota Laboratuvarları’nın kurucusu Cihat Dündar’dır. Dündar, sivilce sorununa bir çözüm ararken basit bir tarifle karşılaşıyor ve bu sayede sorununu çözdüğünü fark ediyor.

Daha sonra yaşadığı bazı sorunları göz önünde bulundurarak bir çözüm aramak amacıyla kendine bir yol haritası çizdi. Sonunda da en başarılı girişim örneklerinden biri olan Biota Laboratuvarları’nı kurdu.

13. WhatsApp

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Ve tabi ki WhatsApp. Şu anda hangimizin telefonunda bu uygulama yok ki? Resmen hayat kurtarıcı ama tabi bazen de hayat karartıcı olabiliyor. Neyse, konumuz bu değil. Jan Koum tarafından başlayan bu girişim, milyonlarca kullanıcısı olan devasa bir mesajlaşma platformuna dönüştü.

2009 yılında hayatımıza giren WhatsApp sayesinde Koum bir milyarder oldu ve bu girişim de en başarılı girişimlerden birisi olarak listede yerini alıyor.

14. Artge

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Gülhan Ertürk Akgül tarafından oldukça önemli bir girişim gerçekleşti. Artge; yüz-örüntü-imge tanıma, ileri görüntü ve sinyal işleme gibi konularda yüzde 100 yerli çözümler üreten bir FaceCapt Yüz Tanıma Sistemi’dir. Bu girişimi ile TİM-TEB’in En Başarılı Kadın Girişimci ödülünü de almıştır.

2013’te Artge kuran girişimci, bu sistem ile milyonlarca kişinin işini kolaylaştırdı ve kısa zamanda çok fazla kullanıcıya ulaştı. Ayrıca bu girişimle, Türkiye’de önde gelen savunma sanayii ve bankacılık sektörü firmalarında da çok büyük işler başardı.

15. Netflix

Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Son olarak dünyaca bilinen ve artık Türkiye’de de popüler hale gelen Netflix’i anlatacağım. Reed Hastings tarafından geliştirilen platform dijital yayıncılığa bambaşka bir boyut kazandırdı. Bu girişiminden önce de birkaç yazılım şirketi kuran Hastings, Netflix’i tamamen değiştirdi.

Başlangıçta bir film kiralama şirketi olan Netflix, Hastings’in elinde en yetenekli insanların çalışmak isteyeceği bir alan oldu.

Önerimi dikkate alarak çok dikkatli okudunuz değil mi? Çünkü bu girişimler size fikir verebilir. Belki bu yazıyı okuduktan sonra araştırmalar yapacaksınız ve bu sayede siz de kendi sermayenizle, kendi fikrinizle bir girişimde bulunacaksınız. Umarım bu yazım size rehber olur.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu