Bizi Takip Et


Meslekler

Baş Mimar Olma Şartları? Görevleri ve Maaşı Ne Kadar?

Baş mimarlar mimarlık projelerinde kilit personel olarak tüm işleyişten sorumlu olan kişilerdir. Baş mimar olma şartları? Görevleri ve maaşı ne kadar? Sorusu araştırma konularında sıklıkla yer almakta olup yazımız detayında bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Baş Mimar Maaşları

Baş Mimarlık Unvanı için Eğitim Seviyesi

Belirtilen unvanı kazanmak için aranan asgari şart, fakültelerin mimarlık bölümlerinde verilen 4 yıllık ‘mimarlık’ lisansını başarı ile tamamlamaktır. Çünkü ‘baş mimarlık’ eğitimi lisans eğitimi kapsamında ders içeriği biçiminde öğrencilere aktarılmaktadır.

Grup içi çalışmalarda yönetici yetkinliğinin kazanılmasını içeren zorunlu eğitim çerçevesindeki öğrenim başarı ile tamamlanmalıdır. Yani bir baş mimar çalıştığı gruptaki mimarları denetim altında tutabilecek ve yönlendirebilecek düzeydeki bireylerin kazandığı unvandır.

Mimari projelerin anlaşma taraflarının istediği şekilde ilerlemesinden sorumlu olan ve yasal düzenleme kriterlerine uygun yürütülmesini gerçekleştiren kişidir. Meslek profesyoneli olarak da bilinen baş mimarlar, yer aldıkları projelerdeki her türlü güvenlik ve estetik gerekliliklerinden de sorumludurlar.

Baş Mimar Görevleri

 • Çizilen projenin uygulanabilirliğini tespit etmek
 • Projelerin zaman, maliyet ve malzeme dengesini gözeterek gerekli şartlarda kontrollerini gerçekleştirmek
 • Anlaşılan proje doğrultusunda restorasyonlar dahil olmak üzere yapı tamamlandığında nasıl görüneceğine yönelik dijital sunum ve maket sunumlarını gerçekleştirmek.
 • Projedeki tasarımların imara uygunluğunu sağlamak, müteahhitler, eksperler ve inşaat mühendisleri ile uyumlu çalışmak
 • Yapıların planlanmasındaki süreçte iç ve dış detayları sunmak
 • Projeye sadık kalınıp kalınmadığının şantiye şartlarında denetimini yapmak, riskleri tespit ederek çözüm önerileri sunmak
 • Müşterilerin karşılayabileceği maliyetlere uygun projelendirmede bulunmak

Baş Mimar Maaşları

Baş Mimarda Bulunması Gereken Özellikler

 • Yönetici pozisyonunu ifade eden baş mimarlık unvanı için bir bireyde bulunması istenilen en önemli özellik, ekip yönetimini sağlayabilecek karakterde olmasıdır.
 • Baş mimar olma şartları arasında gösterilen diğer bir bireysel özellik ise analitik düşünme becerisidir. Projede çıkabilecek bir aksaklıkta acil müdahale ve çözümleme yeteneği baş mimar olmak isteyen bir kişinin kesinlikle edinmesi gereken bir çalışma özelliğidir.
 • Projenin tüm risk ve gerekliliklerini ortaya koyabilecek bilgi ve beceriye sahip bulunulması
 • Projede kullanılacak araç ve izlenecek metodolojiye hakimiyet
 • Erkek adayların askeri yükümlülüklerini yerine getirmiş olması

Baş Mimar Maaşları

Kamu ve özel sektörde istihdam edilebilen baş mimarlar için maaş beklentisi imzalanan projeye (restorasyon olup olmamasına), mimarın deneyimine ve katıldığı tasarımlara, anlaşılan firmaya göre değişiklik göstermektedir. Güncel maaşlar bu yıl baz alındığında en düşük 12,000 TL ve en yüksek 79,000 TL bandındadır.

2 Yorumlar

2 Yorum

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu