Bizi Takip Et


Bankacılık

ATM Şifre Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır? Tüm Bankalar!

ATM’den şifre değiştirmek isteyenler genelde adım adım neler yapılacağınız bilmezler, bunun nedeni ATM sistemlerinin çalışması bir bilgisayardan veya akıllı bir telefondan farklıdır. Eğer kartınıza bir şifre belirlemeniz gerekiyorsa, yada yeni bir şifre oluşturmak istiyorsanız ATM’den şifre değiştirme işlemini bu kılavuzumuzda öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası, Akbank, FinansBank, Kuveyt Türk, Şekerbank, Garanti Bankası, Aktif Bank, Fibabanka, iNG, Albaraka Halkbank, TEB, Türkiye İş Bankası ve Vakıfbank gibi yani tüm bankaların kart şifresini ATM’den kolayca değiştirmek için sayfayı yukarı kaydırabilirsiniz. Ancak ATM’den şifre değiştirme işlemi nasıl yapılır? Sorusundan önceki başlıklarımıza da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Kart Şifresini Nasıl Güvende Tutarım?

Kartınızın şifresini belirlerken her zaman aklınızda tutacağınız ancak başkalarının kolayca tahmin edemeyeceği bir şifre koymanız güvenlik açısından fayda sağlayacaktır. Doğum tarihi, telefon numarası gibi klasik şifreleri kullanmamanız sizin için daha güvenli olacaktır. Ancak daha iyi bir yol olarak genelde tüm hesaplarınız için kullandığınız bir şifre daha kolay olur. Yani bir kombinasyon oluşturup tüm kartlarınızda ve telefonunuzda bu şifreyi kullanabilirsiniz.

Kart Şifresi Ezberleme

Unutmayacağınız bir kod oluşturun. Şifrenizi bir yere yazmak, not almak yerine ezberlemeniz güvenliğiniz açısından en doğru yol. Bir yerden kartınızla alışveriş yaparken, kartınızın şifresini satıcı ile ya da üçüncü kişilerle paylaşmak sizi zor durumda bırakabilir. Bunun yerine kart şifrenizi her zaman siz tuşlayın. Hiçbir işletme şifrenizi sormaz. Şifrenizi soran işletmelere sakın güvenmeyin.

Şifrenizi İnternet üzerinden, telefonla ya da e-posta yoluyla sakın kimseye göndermeyin. Eğer şifrenizin başkasının eline geçtiğini düşünüyorsanız ve ya internet üzerinden alışveriş yaparken şifrenizi girdiğiniz sayfanın firmalarına güvenmiyorsanız şifrenizi hemen değiştirin.

Kolay Kart Şifresi Değiştirme

Bankalar, kredi kartı ya da banka kartınızın şifresini değiştirmeniz için bir çok yol sunar. Müşteri hizmetlerini arayarak yardım alabilirsiniz. Ya da internet bankacılığı üzerinden şifre değiştirme yollarını kullanabilirsiniz. Kart şifresi değiştirmenin en kolay yollarından birisi de ATM’leri kullanmaktır. Bankanıza ait ATM’lerden, telefon yoluyla müşteri hizmetlerini arayarak ya da şahsen bankanızın şubesinden herhangi birini ziyaret ederek kart şifrenizi değiştirebilirsiniz.

ATM’den Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kart şifrenizi hatırladığınız takdirde bankanıza ait ATM’lerden kolayca bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Kart şifrenizi hatırlamıyorsanız güvenlik nedeniyle şifrenizi değiştirmek için şahsen bankanıza gitmeniz gerekmektedir.

Adım Adım ATM Şifre Değiştirme:

  1. Katınızı ATM kart okuyucuya yerleştirin.
  2. İşlemler menüsünü seçin.
  3. Mevcut şifrenizi ve yeni şifrenizi ilgili alana yazın.

Yukarıda tüm bankaların ATM’sinden şifre değiştirme işlemini adım adım anlattık. Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız aşağıdaki başlıklarımıza geçerek unutulan şifre nasıl yenilenir görebilirsiniz.

Mevcut Kart Şifrenizi Hatırlıyorsanız Nasıl Bir Yol İzlemeniz Gerekiyor?

Eğer ki şifrenizi hatırlıyorsanız, kartınızı bankanızın ATM kart bölmesine yerleştirdikten sonra, banka kartı ya da kredi kartı şifrenizi(hangisini kullanıyorsanız) girerek hesabınıza ulaşın. Bankanızın kart şifrenizi değiştirme seçeneği ATM’de “diğer işlemler” sekmesi altında da görünebilir. Şifre değiştirme seçeneğini bulduğunuzda ekranda göreceğiniz adımları izleyin, önce mevcut şifrenizi daha sonra yeni şifrenizi girin ve işleminizi tamamlayın.

Mevcut Kart Şifrenizi Hatırlamıyorsanız!

Çok fazla banka kartı ya da kredi kartına sahipseniz şifrelerinizi unutmanız oldukça mümkün. Özellikle de kart şifrenizi son zamanlarda değiştirdiyseniz eski şifrenizle karıştırmış olabilirsiniz. Bu gibi şifrenizi unuttuğunuz durumlarda şahsen kimlik kartınızla birlikte bankaya gitmeniz gerekmektedir. Zira böyle durumlarda bankanız kimliğinizi onaylamanızı isteyecektir. Bankaya gitmek için zamanınız yoksa kartınızın ön ve arka yüzünde yer alan müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ve oradan destek alarak sizi yönlendirdikleri doğrultuda ilerleyip şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu