Bizi Takip Et


Haberler

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir? Nasıl Hesaplanır? Ne İşe Yarar?

AGİ Nedir?

Asgari ücretin de belli olmasından sonra herkesin gözü Asgari geçim indirimi nedir? Sorusuna yöneldi. AGİ yaklaşık 7 milyon asgari ücretlinin yakından takip ettiği konuların başında gelmektedir. AGİ’nin anlamı ise Asgari geçim indirimi demektir. Bütün işverenler çalışanlarına asgari geçim indirimin ödemek ile mükelleftir. Çalışan kişilere AGİ için ödenecek rakam ise çalışan kişinin evli, bekar veya çocuklu olmasına göre değişiklik göstermektedir. Gelin hep birlikte AGİ nedir? Detaylı inceleyelim.

AGİ Nedir?

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir? ve Nasıl Hesaplanır?

Asgari geçim indirimi nedir ve nasıl hesaplanır? Herkes tarafından merak edilen bir sorudur. Çalışanların faaliyetleri karşısında işverenler belirli vergilere tabi tutulur. Vergi dilimi ise bazı konulara göre farklılık göstermektedir. Bazı çalışanlar evli, bekar ya da çocuk sayılarına göre vergi indiriminden yararlanabilir. AGİ sayesinde birden çok kişiye bakmakla yükümlü olan çalışanlar için tanınmış olan vergi indirimi hakları sayesinde ücretlerini daha verimli bir şeklide kullanabilirler. Bu yıl asgari ücretteki artış vergi prosedürünü de tamamen değiştirmiştir.

Asgari ücretteki yapılan değişikliklere göre Asgari geçim indirimi de artık uygulamadan kaldırılmıştır. Asgari geçim indirimi çalışanlara uygulanan vergi indirimidir. Bir çalışan işveren tarafından belirli ücret alır. Bu aldığı ücretler ile de birçok vergiye tabi tutulur. Arda kalan net ücret ise çalışana verilir. Asgari geçim indirimi birden çok kişiye bakmakla yükümlü olan çalışanların elde ettiği ücretin bir kısmını vergi dışı bırakması olayıdır. Çalışan kişinin evli ya da bekar olması bunun yanında çocuk sahibi olması da Asgari geçim indirimi oranını yakından etkilemektedir.

AGİ Nedir?

Kimler Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Alır?

Asgari Geçim indiriminden kimler yararlanabilir pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Asgari geçim indiriminden aşağıdaki kişiler yararlanabilir:

  • Sigortalı çalışan olmak
  • 16 yaşından büyük olmak
  • Çalışan kişinin aldığı ücretin vergilendiriliyor olması gerekir.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nasıl Hesaplanır?

Asgari geçim indirimi hesaplanmasında çalışan kişinin eşi ya da çocukları belirlenen oran dışında vergi dışı bırakılır. Bu oranlar ise aşağıdaki gibidir:

  • Çalışmayan ya da geliri olmayan eş için % 10
  • Çalışan bir kişi için % 50
  • Çocuk başına birinci ya da ikinci çocuk için % 7

Asgari vergi indiriminden yararlanacak olan kişiler yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibidir. Günümüzde asgari ücrette gidilen değişikliğe göre asgari ücret vergi dışı bırakıldı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu