Bizi Takip Et


Meslekler

Arkeolog Olma Şartları? Görevleri ve Maaşları

Arkeolog Olma Şartları? Görevleri ve Maaşları

Arkeolog maaşları: Arkeoloji, halk arasında bilinen tabiriyle kazı bilimidir. Arkeologlar, insanlık tarihi ve tarih öncesi hakkında bilgi toplamak için eski uygarlıkların bıraktığı sikkeleri, eşyaları, küpleri, kemikleri, mimari yapıları gibi maddi unsurları inceleyen bireylerdir.

Arkeolog Olma Şartları? Görevleri ve Maaşları

Arkeolog Olma Şartları?

Arkeolog olma şartlarından ilki üniversitelerin ilgili fakültelerinden Arkeoloji bölümünden mezun olmaktır. Arkeolog olmak isteyen bireylerin öncelikle tarih, coğrafya, sosyoloji gibi diğer bilimlere de ilgi duyması gerekmektedir. Aynı zamanda arkeolog olmak isteyenler arazi şartlarına ayak uydurmak zorundalar.

Çünkü arkeologlar uzun süreli arazi çalışmalarında bulunmaktadırlar. Arkeolog olmak isteyen adayların böceklere fobisi olmaması gerekmektedir. Öyle ki arazi ortamında arkeologlar böceklerle birlikte aynı ortamda bulunmaktadır.

Arkeolog Olma Şartları? Görevleri ve Maaşları

Arkeologların Görevleri Nelerdir?

Arkeologlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda, müzelerde ve kazılarda görev alırlar. Arkeologlar eski uygarlıklara ait eşyaları ortaya çıkarır ve bu eşyaların işlevini inceler. Ayrıca bu eşyaların insanlık tarihindeki önemini araştırırlar. İnsanlık tarihinde gelişim sürecini bu eserler üzerinden anlamaya çalışırlar.

Örneğin günümüzde önemli bir iş kolu olan madenciliğin kökenini, kazılarda buldukları madeni eserlerle ortaya çıkarabilirler. Aynı şekilde günümüzde kadınların kullandıkları kolye ve küpelerin kökenlerini ve hangi uygarlığa uzandığını tespit edebilirler. Bu eserler aynı zamanda o dönemin insanlarının hayat tarzını da yansıtmaktadır.

Bu uygarlıkların yaşam tarzlarını da arkeologlar araştırırlar. Farklı zamanlarda farklı bölgelerde çıkarılan eşyaları değerlendirerek bir sonuca ulaşmaya çalışırlar. Farklı bölgelerde çıkan benzer eşyalar da bulunabilir.

Arkeologlar bu benzer eşyalar nedeniyle bölgeler arasındaki ilişkileri de ortaya çıkarmak isterler. Bu bölgeler arasında ne gibi etkileşimler olabileceği konusunda yorum yaparlar. Bunun dışında arkeologlar ortaya çıkardıkları eserleri korurlar.

Arkeolog Olma Şartları? Görevleri ve Maaşları

Arkeologların Maaşı Ne Kadardır?

Arkeologlar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda ve müzelerde kıdemlerine göre memur maaşı almaktadırlar. Devlet memuru olmak isteyen arkeologlar KPSS sınavında yeterli puanı alıp, mülakatlarda başarılı olmalıdırlar. Arkeologlar işe sözleşmeli olarak başlarlar. Tecrübeli olanlar daha fazla ücret alırken tecrübesiz olanlar daha az almaktadırlar.

Kazılarda çalışan arkeologlar ise yine tecrübelerine göre maaş alırlar. Ancak kazılar mevsimlik işlerdir. Çoğu kazı çalışmaları yazları gerçekleşir. Arkeolog ihtiyaçları da daha çok bu dönemde karşılanmaktadır. Kazılarda tecrübeli arkeologlar daha fazla ücret almaktadırlar. Arkeologların en az 7.500 TL’den başlayan ücretler ile maaş aldıkları bilinmektedir.

Tecrübeli olan arkeologlarda bu tutarlar çok daha fazla yükselebilmektedir. Ortalama olarak tecrübeli bir arkeolog maaşı 15.000 TL civarındadır.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu