Bizi Takip Et


Meslekler

Algoritma Geliştirme Mühendisi Nedir? Şartları ve Maaşları

Algoritma Geliştirme Mühendisi Nedir Şartları ve Maaşları

Algoritma geliştirme mühendisi, masaüstü ve mobil yazılım sistemlerini yapan kişiye denilmektedir. Aynı zamanda bu siteleri geliştirmekle görevlidirler ve yazılımların güncel kalmasından sorumlulardır.

Algoritma geliştirme mühendisinin görevleri arasında yazılımla ilgili mevcut süreçleri takip etmek, algoritmalarda ihtiyaçlarını duyulan tasarımları geliştirmek ve geliştirdiği algoritmayı kullananlara eğitim vermek vardır. Aynı zamanda algoritma geliştirme mühendisi olmanın zorlukları da vardır.

Problemlere işlevsel çözümler üretmeyi gerektirmesi, sayısal alanda gereken performansı sergileyememek ve takım çalışmasına yatkın olmamak bu mesleğin zorlukları arasındadır.

Algoritma Geliştirme Mühendisi Nedir Şartları ve Maaşları

Algoritma Geliştirme Mühendisi Olma Şartları

Algoritma geliştirme mühendisi olma şartları arasında yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ya da bilişim programlarının herhangi birinden mezun olmak vardır. Algoritma Geliştirme Mühendisi Sertifika Programı’na katılarak ya da yüksek lisans yaparak da algoritma geliştirme mühendisi olunabilmektedir.

Algoritma geliştirme mühendisi olmak için PHP, CSS, Pyhton ve Javascript kodlama derslerinin eğitimini almak gerekmektedir. Ayrıca internet teknolojileri üzerine de eğitim almak gerekmektedir. Yabancı dil eğitimi ve kişisel eğitim gibi kendilerine katkı sağlayacak eğitimleri almaları da faydalı olacaktır.

Algoritma geliştirme mühendisi olacak kişilerin özellikleri arasında olması gerekenler şu şekildedir: Analitik düşünmek, planlı olmak, pratik olmak, çözüm odaklı olmak ve takım çalışmasına yatkın olmak. Ayrıca ekip çalışmasına da yatkın olmaları, disiplinli, titiz ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

Algoritma geliştirme mühendislerinin yaptığı işler arasında kullanıcıların masaüstü ve mobil uygulamalarda ihtiyaç duyduğu özellikleri tespit etmektir. Sonra da bu uygulamalar ile ilgili çözümler üretmektir. Ayrıca algoritmaları sürekli olarak güncellemeleri gerekmektedir.

Algoritma Geliştirme Mühendisi Nedir Şartları ve Maaşları

Algoritma Geliştirme Mühendisi Maaşları

Algoritma geliştirme mühendisi maaşı ne kadar sorusunun cevabı değişmektedir. Algoritma geliştirme mühendislerinin maaşları çalışanın deneyimine ve çalıştığı kuruma göre değişmektedir. Ayrıca kişinin aldığı eğitim ve yabancı dil eğitimi olup olmamalarına göre de değişmektedir.

Algoritma geliştirme mühendisleri ortalama 14.000 TL – 20.000 TL gibi maaşlar alabilmektedir. Deneyimleri ve çalışma süreleri arttıkça maaşları da buna bağlı şekilde artmaktadır. Algoritma geliştirme mühendisleri dış ticaret şirketleri, savunma sanayi sektörü, yazılım firmaları ve enerji sektörü gibi yerlerde çalışabilmektedirler.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu