Bizi Takip Et


Meslekler

Akustik Uzmanı Nasıl Olunur? Görevleri ve Maaşları Ne Kadar?

Akustik Uzmanı Nasıl Olunur?

Akustik uzmanı nasıl olunur? Sorusu son zamanlarda sıkça sorular ve en çok merak edilen mesleklerden birisidir., binalarda gürültüyü azaltmak ya da gürültüyü engellemek amacıyla inceleme yapıp, bu incelemeyi raporlayan kişidir. Akustik uzmanı, bu raporu hazırlarken binanın ses yalıtım sistemlerini ve sesin reverberasyon özelliğini ölçerek hazırlar. Peki, görevleri ve maaşları ne kadar? Şimdi dilerseniz bu soruların cevaplarına geçelim…

Akustik Uzmanı Nasıl Olunur?

Akustik Uzmanı Nasıl Olunur?

Akustik uzmanı nasıl olunur? Akustik uzmanı olmak için, üniversitelerin ilgili enstitülerinde akustik uzmanlığı alanında yüksek lisans yapmış olmak gerekir. Bunun dışında akustik uzmanlığıyla ilgili kursa katılmanız ve bu kursta yapılacak sınav sonucunda kursu başarıyla tamamlamanız ile de akustik uzmanı olabilirsiniz.

Akustik uzmanlığı kurslarına katılmak için belirli bir şart aranmamaktadır. Akustik proje hazırlayabilmek için ise D1 sertifikası yeterliyken, ölçüm yapabilmek için D2 sertifikasına sahip olunmalıdır. Akustik uzmanlarının 2-3 aylık staj süreleri bulunmaktadır. Akustik uzmanları, bu stajın ardından işlerine başlarlar. Akustik uzmanları, inşaat ve mimarlık şirketlerinde çalışabilmektedir.

Akustik uzmanı olmak isteyen bireylerin, planlı, titiz, disiplinli, analitik düşünebilen ve sayısal yetenekleri olan kişiler olması gerekir. Ayrıca akustik uzmanı olmak isteyen kişilerin mimarlık ve ses yalıtımı ile ilgili yeterli düzeyde donanıma sahip olması şarttır. Akustik uzmanı olmak isteyenlerin ölçümleme ve raporlama aşamasında oldukça dikkatli olmaları da bu mesleğin bir gerekliliğidir.

Akustik Uzmanı Nasıl Olunur?

Akustik Uzmanı Görevleri

Akustik uzmanlarının ilk görevlerinden birisi, sessiz binalar yapılması için test ve ölçüm yapmalarıdır. Bu testleri uluslararası standartlarda yapması da akustik uzmanının sorumluluğundadır. Akustik uzmanları, bina içindeki parçaların ses yalıtım düzeyini ölçer ve mekânın iç gürültü düzeyini test eder.

Bununla birlikte sesin reverberasyon özelliğini ve bina içindeki parçaların gürültü seviyelerini ölçer. Akustik uzmanı bu test ve ölçüler doğrultusunda akustik raporu hazırlayıp, ses yalıtım ve iyileştirme çalışmaları yapar.

Akustik Uzmanı Nasıl Olunur?

Akustik Uzmanı Maaşı

Akustik uzmanlarının maaşı, tecrübesine ve çalıştığı firmaya göre değişiklik gösterir. Akustik uzmanları daha çok özel şirketlerde iş imkânı buluyorlar. Yeni başlayan akustik uzmanları ortalama olarak 8000-8500 TL arasında maaş alıyorlar. Akustik uzmanlığında belli bir süreyi dolduran ve uzmanlaşan kişiler ise yaklaşık olarak 9000-10.000 TL arasında maaş almaktadırlar. Normal mesaiden daha fazla çalışan kişilerin maaşları daha da artmaktadır. Akustik uzmanlarının maaşı, dil seviyelerine ve tanınırlıklarına göre 12.500-13.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu