Bizi Takip Et


Meslekler

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

ATT Olmak

ATT olmak: Sağlık alanında hizmet vermek isteyenlerin en çok merak ettiği mesleklerden birisi de Acil Tıp Teknisyenidir. ATT olarak adlandırılan bu meslek son zamanların en popülerleri arasında yer alıyor. Bu yüzden de artık Acil Tıp Teknisyeni nasıl olunur ve maaşları ne kadar soruları araştırılan konuların başında.

Bu yazımızda sizlerle ATT olmak için hangi şartlara sahip olmalısınız ve nerelere başvuru yapabilirsiniz, bunları anlatacağız. Bunun dışında Acil Tıp Teknisyeni maaşı ne kadar bu sorunun cevabını vereceğiz. O zaman lafı daha fazla uzatmadan hemen detaylara geçiyorum.

ATT Olmak

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Nasıl Olunur?

Öncelikle şu soruya cevap verelim: ATT nedir? Acil Tıp Teknisyenleri, acil rahatsızlık ya da kaza durumları için yetiştirilmiş olan sağlık personelleridir. Paramedik olarak da adlandırılan bu meslek grubu ambulansta görev yaparlar. Kaza, yaralanma ya da çok acil durumlarda hemen müdahale ederler.

ATT olmak için bu alanla ilgili eğitim almanız gerekiyor. Sonrasında da sizden istenilen şartları sağlıyor olmalısınız. Eğitim konusunda da sağlık meslek lisesi mezunu olduktan sonra “Sağlık Bakım Teknisyeni” olarak adlandırılırsınız. Üniversitelerin 2 yıllık “İlk ve Acil Yardım” ön lisans bölümünü tamamlarsanız da paramedik olarak işe başlayabilirsiniz. Bu noktada şöyle bir ayrımı da belirtmek isterim: ATT ile paramedik aslında biraz farklıdır. Paramedik, ATT’lerin amiri olarak görülür.

Ambulanslarda görev almak için özel sağlık kuruluşlarında ya da devlet kurumlarında çalışabilirsiniz. ATT olmak hakkındaki verdiğimiz bilgiden sonra sıra geldi ATT maaşları konusuna…

ATT Olmak

Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Maaşları Ne Kadar?

ATT maaşları: Peki böylesine önemli bir meslekte ne kadar kazanırsınız? Acil Tıp Teknisyenlerinin maaşı çalıştıkları bölgeye, hastaneye ve o kuruluşun şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Ama ortalama olarak maaşları 7 bin ile 10 bin TL arasındadır. Tecrübeniz, medeni haliniz, çocuk sahibi olup olmamanız gibi etkenler de maaşınızı değiştiren önemli faktörlerdir.

Aslında acil tıp teknisyeni olmak çok da zor değildir. Sadece bu işi severek yapmanız gerekiyor. Çünkü bir hastanın hatta her türlü acil müdahale gerektiren hastaların hayatı size bağlı. Doktorlardan sonra gelen en önemli görevlilerdir. Bu sebeple de ATT olmak aynı zamanda ciddi bir sabır ve cesaret gerektirir. Sizin görevleriniz hemşirelerden daha fazladır ve doktorlarla benzer müdahalelerde bulunmanız gerekebilir. Bazı durumlarda ilk yardım önemlidir ve bu müdahaleler bir kalp çalıştırmaktan çok daha fazlası olabilir.

Acil Tıp Teknisyeni olmak ve ATT maaşları hakkındaki içeriğimizin sonuna geldik. Sizlerde ATT olmak istiyorsanız belirttiğimiz güncel maaşları ile mesleğe başlayabilirsiniz. Ayrıca farklı meslekler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız platformumuzun meslekler bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Gönder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Kategoriler

Son YazılarSponsorlu Bağlantılar: güzel sözler 2023 - iş fikirleri 2023 vize başvurusu